Woordtrofee-nominasies vir 2019

  • 0

Die benoemings vir vanjaar se US Woordfees Woordtrofee-toekennings is pas bekend gemaak. Die wenners, wat elkeen ’n kunswerk en ’n trofee sal ontvang, word  aangekondig tydens ’n spesiale geleentheid op 4 April.

Die benoemdes (in alfabetiese volgorde) is:

Beste opkomende kunstenaar(s)

Carpets
In Slavenhuis 39
Raak

Visuele kunste: Beste aanbieding

Elbé Coetsee (Lap se onthou)
Jean Theron Louw (My Afrika-wildehonde)
Theresa Jo Wessels [Die obsessie – Die emmer]

Klassieke musiek: Vokaal

Cecilia Rangwanasha (Verdi se Requiem)
Libertaskoor (Verdi se Requiem)
Lund Universiteitskoor (Hemispheres – Choral Music from South Africa and Sweden)
Universiteitskoor Stellenbosch

Klassieke musiek: Instrumentaal

David Salleras (saxofoon) & Christopher Duigan (klavier) [Indigo]
Erik Dippenaar & Camerata Tinta Barocca (Glorious Baroque)
László Kuti (klarinet), Peter Martens (tjello), François du Toit (klavier) [Contrasts]
Olga Kern (Prestige-klavieruitvoering)

Beste tegniese prestasie

GodgOdgoD (produksie-ontwerp: Wolf Britz & Ilana Cilliers)
SAMSON (musiek en -regie: Shane Cooper)
SAMSON (video-animasie: Kirsti Cummings)
Sky en Czech (produksie-ontwerp: Marí Borstlap)

Woordkuns

Susanne Beyers (Dr. Hans Spatel en die boeksuster)
Juanita Swanepoel (Regie: ’n Oulap se rooi en Dr. Hans Spatel en die boeksuster)
Woutrine Theron (’n Oulap se rooi)

Toneel: Beste byspeler (vroulik)

Martelize Kolver (Katvoet)
Greta Pietersen (Kleedkamer-blues)      
Esther von Waltsleben (Toutjies & Ferreira)

Toneel: Beste byspeler (manlik)

Wessel Pretorius (Kleedkamer-blues)
Richard September (Swerfgoed)             
Jodecee Solomons (Die gangsters)

Toneel: Beste ensemble

Babbelagtig
Die road trip
Kleedkamer-blues

Toneel: Beste speler (vroulik)

Joanie Combrink (Toutjies & Ferreira)
Cintaine Schutte (Tien duisend ton)
Tinarie Van Wyk Loots (Katvoet)

Toneel: Beste speler (manlik)

Andrew Buckland (Endgame)
Jefferson J Dirks-Korkee (Rooilug)
Ben Pienaar [DEURnis (Net)]

Toneel: Beste regisseur (toneel)

Marthinus Basson (Die gangsters)
Wolf Britz & Nicole Holm (Toutjies & Ferreira)
Nico Scheepers (Katvoet)
Sylvaine Strike (Endgame)

Toneel: Beste Woordfees-toneeldebuut

Die road trip
Katvoet

Tien duisend ton

Toneel: Beste teaterstuk

Die gangsters
Katvoet
Rooilug
Toutjies & Ferreira

Kontemporêre musiek: Beste solo-kunstenaar

Jo Black (Bring die hoop weer terug)
Joshua na die Reën (Someraarde)
Grethe van der Merwe (Inversie)

Kontemporêre musiek: Beste groep

Amazink Live: Season 6
Soweto String Quartet ontmoet Loki Rothman
Spoegwolf

Kontemporêre musiek: Beste musiekgedrewe produksie

Katrina: Die dansende taal
Samson
Uit die bloute

Die Woordtrofees word op 4 April by ’n toekenningsgeleentheid in die Oude Libertas Teater op Stellenbosch oorhandig. Die gewildste boeke op die skrywersprogram sal ook Woordtrofees ontvang en ’n aantal spesiale pryse sal by dié geleentheid oorhandig word.

  • 0

Reageer

Jou e-posadres sal nie gepubliseer word nie. Kommentaar is onderhewig aan moderering.


 

Top