Fiëstas: 'n dekade word in 2020 gevier

  • 0

In 2020 word die tiende kykNET Fiësta-toekennings gevier. Dié geleentheid is 'n inisiatief om die beste werk van die afgelope feesjaar te vereer. Debuutproduksies op die land se ses grootste vervaardigende Afrikaanse kunstefeeste - US Woordfees, KKNK, Suidoosterfees, Innibos, Vrystaat Kunstefees en Aardklop - kom in aanmerking vir dié gesogte pryse.

Die 10de kykNET Fiësta-toekennings sal op Sondag 9 Februarie 2020 in Kaapstad toegeken word tydens 'n regstreekse uitsending wat op kykNET DStv-kanaal 144. Benewens die benoemings kan die publiek ook vanaf 13 Desember – 13 Januarie vir hul gunsteling fees stem op die kykNET webblad.

Beste akteur

  • Albert Pretorius – Tien duisend ton
  • André Roothman – Koningin Lear
  • Brendon Daniels  – Queenie-hulle
  • Laudo Liebenberg – Katvoet\

Marius Weyers en Laudo Liebenberg in Katvoet (Foto: Retha Ferguson)

Beste aktrise

  • Antoinette Kellermann – Koningin Lear
  • Cintaine Schutte – Tien duisend ton
  • Jill Levenberg – Queenie-hulle
  • Tinarie van Wyk Loots – Katvoet

Die teatergeselskap van Queenie-hulle  (Foto: verskaf deur Aardklop)

Beste manlike byspeler

  • Edwin van der Walt – Koningin Lear
  • Jaques de Silva – Queenie-hulle
  • Marius Weyers – Katvoet
  • Wilhelm van der Walt – The Borrow Pit

Tinarie van Wyk Loots in Katvoet (Foto: Retha Ferguson)

Beste vroulike byspeler

  • Anna-Mart van der Merwe – Koningin Lear
  • Devonecia Swartz – Jakkals en Wolf Onbeperk
  • Nicola Hanekom – Be(t)roudag
  • Rolanda Marais – Koningin Lear

Uit Johnny Boskak is feeling funny (Foto: Hans van der Veen)

Beste regie

  • Brett Bailey – Samson
  • Christo Davids – Queenie-hulle
  • Marthinus Basson – Koningin Lear
  • Nico Scheepers – Tien duisend ton
 

Albert Pretorius en Cintaine Schutte in Tien duisend ton (Nardus Engelbrecht)

Beste teaterontwerp

  • Brett Bailey (kostuums) – Samson
  • Brett Bailey en Tanya P. Johnson (kunswerke en ontwerp) – Samson
  • Marthinus Basson (teaterontwerp) – Koningin Lear
  • Wolf Britz (stel- en beligtingsontwerp) – Statements After an Arrest Under the Immorality Act

'n Toneel uit Samson (Foto:Nardus Engelbrecht)

Beste spel in 'n solo-vertoning

  • Chris Vorster – Die Hart Verklap
  • Cintaine Schutte – Die dinge van ‘n kind
  • Craig Morris – Johnny Boskak voel ‘n bietjie …
  • Sandra Prinsloo – Kamphoer - Die Verhaal van Susan Nell

Sandra Prinsloo in Kamphoer (Foto: FJ Potgieter)

Beste nuutgeskepte Afrikaanse teks

  • Christo Davids en Lloyd Davids – Queenie-hulle
  • Herschelle Benjamin – In Slavenhuis 39
  • Malan Steyn – Jakkals en Wolf Onbeperk
  • Retief Scholtz – Die voordele van eierwit

Die jakkals in Jakkals en Wolf Onbeperk (Foto: Hans van der Veen)

Beste opkomende kunstenaar

  • Cantona James – In Slavenhuis 39
  • en Jakkals en Wolf Onbeperk
  • Emma van Heyn – Met slenterslag na Sjanghai
  • Jane Mamotse Mpholo – The Island
  • Nombulelo Yende – La Serva Padrona
  • Wian Taljaard – Jakkals en Wolf Onbeperk

In Slavenhuis 39  (Foto: verskaf)

Beste prestasie in klassieke musiek 

  • Bongani Kubheka en Nombulelo Yende – La Serva Padrona
  • Camerata Tinta Barocca onder leiding van Erik Dippenaar – Glorious Baroque
  • Charl du Plessis – Solo
  • José Dias – Hulde aan Nellie du Toit

Charl du Plessis (Foto: verskaf)

Bestse prestasie in visuele kuns

  • Abrie Fourie en Harrie Siertsema – Verf dit Swart (Paint it black)
  • Banele Khoza – Seeking Love
  • Cedric Nunn – Blood Relatives
  • Jean Theron Louw – My Afrika-wildehonde

Eet Kreef! (Foto: Leopold Frechow)

Beste musiekgedrewe produksie: Buitelug

  • kykNET Rock Nou!-konsert
  • kykNET Verjaardagkonsert (kykNET-verjaardagkonsert)
  • Soweto String Quartet ontmoet Loki Rothman
  • Toe ek 20 was

Chris Vorster in Die Hart Verklap (Foto: FJ Potgieter)

Beste musiekgedrewe produksie: Podium

  • ALTEmit Acapella
  • Amanda Strydom – Miss Mandy
  • Eet Kreef!
  • My land, my klank

Frazier Barry in Woorde en akkoorde (Foto: Hans van der Veen)

Beste musiekgedrewe produksie: Teater

  • Jakkals en Wolf Onbeperk
  • Nataniël: Anthem
  • Samson
  • Woorde op Akkoorde

Nataniël (Foto: Lorinda van den Berg)

Beste aanbieding

  • Katvoet
  • Koningin Lear
  • Queenie-hulle
  • Samson
  • Tien duisend ton

Antoinette Kellermann en Neels van Jaarsveld in Koningin Lear (Foto: Nardus Engelbrecht)

Beste duo of ensemble

  • Die intermissie
  • Jakkals en Wolf Onbeperk
  • Queenie-hulle
  • The Island

Die intermissie (Foto: verskaf)

Beste vertaling of verwerking van 'n bestaande werk

  • Antjie Krog – Koningin Lear
  • Cecilia du Toit, Lara Foot en Sandra Prinsloo – Kamphoer - Die Verhaal van Susan Nell 
  • Francois Toerien  - Die dinge van 'n kind
  • Nico Scheepers - Tien duisend ton

Die Fiësta-toekenings word op Sondag 9 Februarie in Kaapstad oorhandig. Die toekenningsaand gaan regstreeks op kykNET DStv-kanaal 144 uitgesaai word. 

  • 0

Reageer

Jou e-posadres sal nie gepubliseer word nie. Kommentaar is onderhewig aan moderering.


 

Top